Co se děje, když vaše kočka nebo pejsek kulhá?

Ortopedické problémy zvířat

Kulhá váš pejsek? Zdá se vám, že kočička špatně došlapuje nebo má problém kamkoliv vyskočit? Příčiny mohou být různé. Někdy je na vině zjevný úraz, stejně tak se ale potíže mohou rozvíjet dlouhodobě bez toho, aniž byste o nich věděli — např. vinou vrozené vady či nádorových onemocnění.

Ortopedické potíže řeší během života mazlíčků mnoho majitelů. I když nám o svých bolestech a nepohodlí přímo nic říct nemohou, naznačí to obvykle změnami v chování. 

Jaké příznaky nás mohou upozornit?

  • obtížné zvedání nebo problém při naskakování do auta
  • váhání při chůzi do schodů
  • pomalá chůze či opatrné našlapování
  • zjevný úbytek svalové hmoty
  • nechutenství a ztráta hmotnosti
  • změna chování, delší pospávání a menší pohyb
  • kulhání nebo časté držení tlapky nahoře
  • podrážděné reakce na dotyk z důvodu bolesti
  • slyšitelné cvakání v končetinách při pohybu

Podobné projevy můžeme sledovat u různých typů bolestí a onemocnění od hmyzího bodnutí a trnu v tlapce přes natažené vazy až po vážné komplikace typu vyhřezlé plotýnky, nádoru či zlomeniny. Velmi častým problémem pak bývá i artróza, která se nevyhýbá ani zvířatům. Vedou k ní úrazy, stáří, ale také nadváha.

Ze začátku může být kulhání mírné, takže si ho ani nevšimneme. Pokud se ale zhoršený pohyb mazlíčka drží, neváhejte se poradit se svým veterinářem

Potíže velkých plemen

Některá plemena jsou na problémy s končetinami náchylnější. Onemocnění známá jako dysplazie (nepřirozený vývoj kyčelních kloubů) nebo panostitida (zánětlivé onemocnění dlouhých kostí) často postihují hlavně velké psy, jako jsou němečtí ovčáci, bernští salašničtí nebo třeba retrívři. 

pejsek začal kulhat, kočička kulhá

Důležité období je v tomto ohledu zejména na samém začátku, zhruba do šestého měsíce věku, kdy dochází k rychlému vývoji kostí a kloubů. U štěňat těchto psů je třeba dbát na správnou hmotnost a věnovat pozornost jídelníčku. Pozor si dejte na nedostatek bílkovin a hlídejte dostatečný přísun látek, které se podílejí na vývoji kloubů: vitaminy, kolagen, minerály a další.

Druhým faktorem, vedoucím zejména k rozvoji dysplazie, je pak nadměrný pohyb. Dlouhé procházky a běhání proto nechte raději až pejsek trochu vyroste (po půl roce), do té doby ho příliš nepřepínejte. Vhodný je pro štěňata pohyb na měkkém podkladu, třeba na louce, a příjemné může být také plavání. 

Jak pomáháme v PremiumVet

Ortopedie koček a psů je obor, který se v rámci veterinární medicíny velmi rychle rozvíjí a proto mu věnujeme velkou pozornost a držíme krok s novými postupy. Na klinice PremiumVet se zaměřujeme na diagnostiku a díky modernímu vybavení dokážeme pomoci v mnoha, často i velmi složitých situacích. Zakládáme si na kvalitní před i pooperační péči. Postupujeme vždy tak, abychom vašemu zvířecímu společníkovi co nejdříve ulevili od bolesti a vyřešili potíže, které ho trápí. 

Naším hlavním lékařem je stejně jako v případě stomatologie MVDr. Juraj Hanzel — odborník s praxí mimo jiné i ze zahraničních ordinací. Doktor Hanzel má zkušenosti s řešením většiny ortopedických problémů. Společně s kolegy napravuje poškozené vazy a vykloubení (luxace), provádí operace kolenních kloubů metodou TTA, řeší zlomeniny, už zmíněné displazie a další komplikované i méně náročné potíže. V nejvážnějších případech, ať už jde o srážku s autem nebo např. zhoubné nádory na kostech, pak provádíme také bohužel nezbytné amputace končetin. 

Pokud jste zjistili u svého zvířátka pohybové či jiné potíže, neváhejte se nám ozvat. Domluvíme se s vámi na termínu prohlídky a vašeho pejska nebo kočičku pečlivě vyšetříme. Když jsou potíže spojené se špatnou chůzí, zvedáním nebo jiným dobře viditelným problémem, můžete nám pomoci i tím, že tyto projevy natočíte třeba na mobil. Získáme díky tomu lepší představu, jak se zvíře chová mimo ordinaci, kde může být častokrát vystresované. V den vyšetření (zhruba 8 hodin před návštěvou) je mimochodem lepší zvířátku nepodávat ani žádné krmení.

Nebojte, při domluvě termínu vám vše připomeneme. Jsme tady pro vás.

ČERSTVÉ NOVINKY

Sledujte nás na Facebooku