Soucitná eutanazie mazlíčků doma i na klinice PremiumVet

Eutanazie domácích mazlíčků je téma, kterého se lidé často bojí. A my to dobře chápeme. I tyto úkony jsou ale součástí naší práce a proto vám je chceme přiblížit — jak takový zákrok přesně probíhá, kdy je nezbytný a že ho lze provést i doma, kde se zvířátko cítí v bezpečí. 

Smyslem eutanazie je zajištění šetrného a klidného odchodu zpravidla velmi nemocného, starého či trpícího zvířátka. Zákrok provádí vždy náš zkušený veterinář, který zajistí bezpečný a hlavně úplně bezbolestný průběh, při kterém mazlíček nebude ve stresu. 

A co na to zákony? Zákon na ochranu zvířat proti týrání přímo uvádí, že důvody usmrcení mohou být: slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete, jsou-li pro další přežívání spojeny s trvalým utrpením.

Kdy o eutanazii zvířete uvažovat?

Podobné rozhodnutí je obrovsky těžké. Myslete ale v takové situaci na to, že i toto je cesta, jak můžeme mazlíčku pomoci od vleklých bolestí a trápení. V tom musíme my majitelé prokázat velkou sílu, nechat zvířátko ve správný čas odejít. Zdaleka ne každé zvíře zemře stářím pokojně doma. Uspání za pomoci veterináře je poměrně častý způsob, který lidé pro své společníky volí. 

Je samozřejmě důležité, aby aktuální stav vždy pečlivě posoudil odborník, a proto se na nás neváhejte kdykoliv obrátit. Vždy uděláme maximum pro to, abychom zvířátko zachránili. A pokud to přesto není možné, pomůžeme mu bez dalších bolestí pokojně odejít. 

Jak už jsme naznačili v textu výše, eutanazie se nejčastěji provádí u zvířat, které jsou velmi staré nebo trpí specifickým nevyléčitelným onemocněním (bakteriální, virové, plísňové, apod.). Může jít rovněž o nádory, hepatitidu, selhání ledvin a dalších orgánů, ale také mazlíčky, kteří např. vinou dopravní nehody utrpěli mnohočetné zlomeniny či tržné rány, které mohou vést k trvalému postižení (případně jsou v kómatu). 

Jak probíhá uspání v domácím prostředí

Eutanazie se provádí tak, že zvířátku nejdříve injekcí velmi citlivě podáme vyšší dávku anestetika (nemají žádné vedlejší účinky). Po podání zvířátko přejde volně do bezvědomí, tedy podobně, jako by šlo např. na operaci. Následně, kdy už zvířátko spí a nic necítí, mu podáme látku, po které se rychle zastaví srdce a dech. Obvykle během jedné či dvou minut tak mazlíček pokojně a bez bolestí ve spánku odchází. V celém průběhu vás bude veterinář o každém kroku informovat.

Uspání můžeme provést v ordinaci, ideální variantou ale je, kdy náš veterinář přijede za vámi a uspí zvířátko doma, v prostředí, kde se cítí bezpečně. Nemusí ho tak trápit pach dezinfekce ani ostatní, občas vystrašená zvířata v čekárně. Ordinaci navíc může mít spojenou s jinými zákroky nebo injekcemi, které mu dříve nebyly příjemné. 

Rozhodnutí, zda chcete být u samotného zákroku, je samozřejmě zcela na vás, osobně vždy ale doporučujeme se zvířátkem zůstat, aby i v poslední chvíli bylo s lidmi, které milovalo.

Náklady na eutanazii domácího mazlíčka se liší podle tělesné hmotnosti a lokality. Běžně se částka pohybuje v rozmezí od 2 do 6 tisíc Kč. Další poplatek se může týkat kremace.

Pokud si to budete přát, provede náš veterinář i posmrtné vyšetření. Tento úkon může zejména v případě nemocí pomoci získat cenné informace pro další domácí zvířata, která trpí stejným onemocněním.

Eutanazie kočky doma, uspání zvířete v domácnosti

Co se zvířátkem po vykonání eutanazie?

Pokud chcete svého mazlíčka např. pohřbít na svém pozemku, ostatky mazlíčka vám po zákroku předáme. V takovém případě je třeba myslet na to, že se na místě pohřbívání nesmí vyskytovat podzemní voda, stejně jako je nezbytné být alespoň 2,5 metrů od hranice se sousedním pozemkem. Malá zvířata musí být dle legislativy pohřbena minimálně 50 cm pod zemí, u větších je třeba dodržet hloubku alespoň 80 cm, aby nedošlo k ohrožení životního prostředí.

Další variantou je zpopelnění ve zvířecím krematoriu (my sami v Praze spolupracujeme s se službou Krematorium zvířat Praha Kerberos). U eutanazie prováděné doma můžeme po domluvě přímo zařídit, aby za námi na místo následně dorazili také pracovníci krematoria, kteří si tělo mazlíčka v zápětí převezmou. Podobně to lze zařídit i při eutanazii na klinice.

Foto: Ryan StoneLinh Nguyen pro Unsplash

ČERSTVÉ NOVINKY

Sledujte nás na Facebooku