Nejčastější problémy zubů a dásní u koček a psů

Co trápí zuby mazlíčků?

Zubní kazy sice u zvířat nejsou tak časté jako u lidí, se zubním kamenem a plakem se ale setkáváme docela pravidelně. Jen v průběhu prvních tří let od narození potkají dentální problémy až 80 % všech psů a koček, ať už jde o zubní plak a zubní kámen, zánět dásní nebo jiné potíže. Náchylnější jsou obvykle malá plemena.

Co je příčinou? Odpověď asi tušíte: Špatná ústní hygiena. Zubní plak tvoří přirozené mikroorganismy. Pokud se ale zuby pravidelně nečistí, dojde k narušení rovnováhy těchto látek a mohou se přemnožit. V takovém případě začnou ulpívat na sklovině, kterou postupně narušují. Do zubního plaku se pak ukládají např. zbytky potravy a ty vytváří vrstvy zubního kamene, což může postupem času vést až zánětu dásní (gingivitida) nebo nevratné paradentóze, při které dochází ke zničení tkání upevňujících zuby a tedy i jejich ztrátě.

Jak poznat, že něco není v pořádku?

zuby u psů, zuby u psa, zuby u koček, zub y a dásně u psa

Zubní plak či zubní kámen můžete u svých mazlíčků poznat podle několika faktorů. Jedním z nich je změna barvy zubů od lehce nažloutlé přes hnědou až po téměř černou. Dalším znakem může být zápach z ústní dutiny, za který mohou bakterie kolem zubů, a jakmile zubní kámen pokročí až k dásním, zaznamenáte jejich zčervenání nebo přímo krvácení. U vážnějších případů pak může být projevem i to, že váš mazlíček začne odmítat potravu.

Myslete každopádně na to, že zvířata bolest nedávají tolik najevo, není proto vůbec od věci zuby pravidelně kontrolovat a samozřejmě hlavně čistit. 

Prevence je základ

Jednou z cest, jak potížím se zuby u zvířátek předcházet, jsou samozřejmě pravidelné návštěvy veterináře, který zuby při prohlídce zkontroluje a v případě potřeby také ošetří. U nás v PremiumVet k této oblasti přistupujeme velmi pečlivě. Koneckonců máme v týmu odborníky jako je MVDr. Juraj Hanzel, který se na veterinární stomatologii přímo specializuje a má bohaté zkušenosti např. ze svého působení ve Velké Británii. Stejně jako u lidského zubaře analyzujeme každý jednotlivý zub, děláme rentgeny (využíváme nový intraorální rentgen s přímou digitalizací) a leštíme zuby tak, aby se zubní kámen rychle nevracel. Pro důkladnou kontrolu a pohodlný průběh využíváme při vyšetření u zvířátek bezpečnou inhalační narkózu. Výsledky pak zapisujeme do zubních karet, abychom měli dobrý přehled o stavu zubů vašich mazlíčků i v budoucnu.

Základní péči ale zvládnete i vy sami. Pokud je vaše zvířátko ještě malé, zkuste ho hned od začátku zvykat na zubní kartáček a pastu — veterinární, ne tu pro lidi. Když zvládnete čištění jednou denně, je to ideální způsob, jak zubnímu plaku předcházet. Ne vždy je ale takové čištění jednoduché, jak správně na to vám proto rádi ukážeme u nás. 

Vedle toho navíc existuje také celá řada doplňků a pomůcek, jako jsou dentální tyčinky, žvýkací pamlsky nebo speciální granule, které při rozkousání zubní kámen pročistí. Při výběru je vhodné dívat se na složení a vybírat podle toho, zda tyto produkty obsahují aktivní látky.

ČERSTVÉ NOVINKY

Sledujte nás na Facebooku